• 15 Jun, 2024

Suggested:

برای گیم لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر

برای گیم لپ تاپ بهتر است یا کامپیوتر

برای گیم بهتر است از لپ تاپ استفاده کنیم یا کامپیوتر؟ کدام بهتر است؟

در سال‌های اخیر به علت ادامه و تشدید تحریم‌های اقتصادی، کاهش شدید ارزش پول ملی و محدودیت‌های بانک مرکزی در واردات کالاهای خارجی برای کنترل نرخ ارز، قیمت سخت‌افزار، لوازم جانبی، لپ‌تاپ و کامپیوتر به طور غیرمنطقی افزایش پیدا کرده است. همچنین به دلیل نبود اطمینان از آینده اقتصادی، نبود سیستم نظارتی و عدم امکان واردات، هم‌اکنون با کمبود شدید قطعات و تنوع آن‌ها روبرو هستیم.

این روزها به دلیل آشفتگی بازار گیمینگ بیش از پیش دشوار شده است و تهیه یک سیستم‌ کامپیوتر خانگی که برای گیم مناسب باشد این روزها کار سختی شده است. از طرفی خرید لپ‌تاپ مناسب گیمینگ با توجه به انتخاب‌های محدود بازار ایران هم چندان کار ساده‌ای نیست. با توجه به این شرایط اگر شما کاربری باشید که قید کنسول‌های بازی را زده است، کدام یک انتخاب بهتری است؟

تفاوت‌های کامپیوتر رومیزی و لپ‌تاپ

در نگاه اول قابلیت حمل و جابجایی و حجم کم لپ‌تاپ‌ها یک مزیت بزرگ نسبت به کامپیوترهای خانگی به نظر می‌رسد اما لپ‌تاپ‌های قابل حمل عملکردی ضعیف‌تر دارند و در نتیجه کمتر گرم می‌شوند. با این حال همه ما از این مطلب آگاهی داریم که کامپیوترهای خانگی قدرت پردازش بالاتر و خروجی بهتری را ارائه می‌دهند اما بسیاری از لپ‌تاپ‌های گیمینگ همچنان وزن نسبتاً بالایی نسبت به سایر لپ‌تاپ‌ها دارند. انتخاب لپ‌تاپ برای گیمینگ یک گزینه است که در کنار پرتابل بودن، راندمان و قیمت پایین‌تری نیز ارائه می‌دهد. با این حال میزان کاهش راندمان بر انتخاب شما چه تأثیری می‌گذارد؟ در ادامه این مقاله تفاوت‌های اساسی بین این دو را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت پردازنده مرکزی لپ‌تاپ و کامپیوتر

پردازنده مرکزی کامپیوتر (CPU) به عنوان مغز کامپیوتر عمل می‌کند و مسئول انجام محاسبات و اجرای برنامه‌ها است. این بخش از رایانه بسیار مهم است و عملکرد و راندمان کلی سیستم را تعیین می‌کند. از این رو نقش پررنگی در اجرای بازی‌ها دارد اما در عمل استفاده از دو پردازنده یکسان در لپ‌تاپ و دسکتاپ می‌تواند به نسبت خروجی یکسانی منجر شود. با این حال تفاوت‌های اساسی بین دو دستگاه به علت تفاوت در قطعاتی که از CPU پشتیبانی می‌کنند، وجود دارد.

یک کامپیوتر گیمینگ معمولاً دارای حافظه دسترسی تصادفی (RAM) بیشتری است که سرعت و حجم اطلاعات در حال پردازش را افزایش می‌دهد. همچنین از کارت‌های گرافیکی با کیفیت بالا استفاده می‌شود که این امکان را فراهم می‌کند که بازی‌ها و برنامه‌های گرافیکی سنگین را به خوبی اجرا کند. از طرفی بسیاری از لپ‌تاپ‌ها از گرافیک‌های یکپارچه و ضعیف استفاده می‌کنند.

در لپ‌تاپ‌های گران قیمت و مدرن ممکن است پردازنده‌های ویدیویی مستقل و حافظه ویدئویی اختصاصی وجود داشته باشد که راندمان اجرا را افزایش می‌دهد. با این حا، هنوز نمی‌توان کارایی پردازنده‌های گرافیکی لپ‌تاپ‌ها را با کامپیوترهای رومیزی قدرتمند مقایسه کرد. در کل تفاوت‌های بین لپ‌تاپ و کامپیوتر در کارهای روزمره یا بازی‌های سبک به طور چشمگیری مشخص نیست اما در پردازش‌های سنگین مانند ویرایش و اجرای بازی‌های سنگین تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد.

تفاوت راندمان پردازنده گرافیکی لپ‌تاپ و کامپیوتر

پردازنده‌های گرافیکی کامپیوتر و لپ‌تاپ‌ها تفاوت‌های اساسی دارند. نباید انتظار داشته باشیم که کارت‌های گرافیکی حجیم و قدرتمند لپ‌تاپ‌ها عملکرد یکسان یا حتی نزدیکی به کارت‌های گرافیکی کوچک‌تر داشته باشند. به طور مثال در نظر بگیرید پردازنده گرافیکی جدید RTX 3070. پردازنده گرافیکی لپ‌تاپ در مقایسه با کارت قدرتمند کامپیوتر از ساختاری با هسته‌های کمتر بهره می‌برد. هر دو از این پردازنده‌ها از سیلیکون GA104 استفاده می‌کنند اما تعداد هسته‌ها در نسخه‌ی لپ‌تاپ تنها ۵۱۲۰ تاست در حالی که در کارت گرافیک کامپیوتر این تعداد ۵۸۸۸ هسته‌ی CUDA است. همچنین سرعت کلاک در لپ‌تاپ حداکثر ۱۰۰ مگاهرتز کمتر است. در تجربه‌ی بازی‌ها لپ‌تاپ با کارت گرافیک RTX 3070 تا ۳۰ درصد ضعیف‌تر از هم‌رده دسکتاپ خود عمل می‌کند.

خنک سازی پردازنده لپ تاپ و کامپیوتر

پردازنده لپ‌تاپ RTX 3070 در دو توان حرارتی مختلف عرضه می‌شود که بسته به متد خنک‌سازی سیستم متغیر است. توان حرارتی بالاتر به معنای گرمای بیشتر و در نتیجه فن‌های بزرگتر و حجیم‌تر شدن لپ‌تاپ است. با این حال سیستم‌های خنک‌سازی بهینه شده همچنان در مقایسه با کارت‌های گرافیکی کامپیوتر با فن‌های مستقل، قابلیت رقابت را ندارند. در واقع لپ‌تاپ‌های با تراشه RTX 3070 و کامپیوترهای با کارت گرافیک RTX 3070، به‌طور عملی فقط اسم‌های مشابهی دارند و از نظر عملکرد، راندمان و توان کاملاً متفاوت هستند.

لپ‌تاپ‌ها امروزه بسیار سریع‌تر، فشرده‌تر و کم‌صداتر از گذشته هستند. استفاده از چیپ‌های پیشرفته‌تر در کنار متدهای خنک‌سازی نوین و حافظه‌های پرسرعت‌تر باعث شده تا انقلابی در حوزه گرافیکی در لپ‌تاپ‌های مدرن رخ دهد. با این حال این سیستم‌های پرتابل و فشرده هنوز راه‌های طولانی‌ را برای رقابت با کامپیوترهای دسکتاپ حجیم در پیش دارند.

ارتقا پذیری لپ تاپ و کامپیوتر

بسیاری از قطعات در لپ‌تاپ‌ها به دلیل ساختار یکپارچه یا مجتمع پردازنده‌ها و مادربرد قابل ارتقا نیستند. این محدویت‌ها می‌تواند به تراشه‌های خاص، رابط‌های متفاوت، ساختار فیزیکی متفاوت و غیره نیز ارتباط داشته باشد. بنابراین تغییر قطعات این چنینی را به علت هزینه و ریسک بالا معمولاً توصیه نمی کنیم اما در کامپیوترها توسعه و ارتقا مداوم امری عادی و نرمال است. شما می‌توانید تمامی قطعات سخت‌افزاری کامپیوتر خود را در طی زمان و با توجه به بودجه خود تغییر دهید. این در حالی است که در لپ‌تاپ‌ها معمولاً بیشترین انتخاب در افزودن حافظه‌های SSD و گاهاً رم است. بنابراین طول عمر مفید لپ‌تاپ‌های گیمینگ ممکن است از چندسال عبور نکند.

هزینه‌ی خرید لپ تاپ و کامپیوتر

اگر به آمار و ارقام نگاهی بیندازیم خرید و اسمبل قطعات کامپیوتر دسکتاپ ارزان‌تر از تهیه یک مدل نزدیک و با راندمان پایین‌تر در لپ‌تاپ‌ها می‌شود اما در ایران تهیه کردن قطعات سخت‌افزاری که برای این روزها مناسب باشد گران و سخت است. بنابراین ممکن است تهیه یک لپ‌تاپ قدرتمند قدری منطقی‌تر به نظر برسد. برخی مدل‌های ارزان‌تر برندهایی چون ایسوس یا لنوو که مختص به منطقه خاورمیانه و یا آفریقا و با متریال بدنه ارزان‌تر تولید شده‌اند، می‌توانند قیمت نهایی بسیار ارزان‌تر را در لپ‌تاپ‌های میان‌رده فراهم آورند. امکان تهیه لپ‌تاپ‌های استوک که قیمت خوبی داشته باشند انتخاب منطقی برای لپ تاپ به نظر می آید.

لپ تاپ گیمینگ یا کامپیوتر گیمینگ؟

در نهایت با توجه به بودجه و انتظارات خود، بایستی اقدام به تهیه سیستم کنید. این انتخاب در رده‌های مختلف با توجه به تنوع قطعات، مدل‌ها و راندمان متفاوت است و نمی‌توان یک پلتفرم را بر دیگری الویت داد اما همواره باید در نظر داشت که یک لپ‌تاپ گیمینگ به هیچ عنوان توان رقابت با کامپیوترهای پیشرفته را ندارد؛ اما برای تجربه لذت بخش در بسیاری از بازی‌ها یک لپ‌تاپ میان‌رده هم کافی است.